Zamek w Ojcowie zaprasza w nowej odsłonie

Dobiegł końca realizowany w latach 2017-2019 projekt mający na celu zabezpieczenie ruin ojcowskiego zamku oraz modernizację dotychczasowej infrastruktury turystycznej. 


W trakcie prac  wyremontowano wieżę bramną, a przede wszystkim udostępniono wieżę obronną, która przeszła ogromną metamorfozę. W jej wnętrzu przygotowano multimedialną ekspozycję, która przybliża historię zamku oraz efekt ostatnich prac archeologicznych.  W roli narratora filmu sam dr Michał Wojenka - odpowiedzialny za prace archeologiczne w obrębie ojcowskiej warowni.  

W miejscu dawnego budynku mieszkalnego rodziny Korycińskich powstała platforma widokowa. Jeszcze "razi" swoim wyglądem, ale jest szansa, że zostanie pomalowana na jakiś bardziej korespondujący z otoczeniem kolor... Widok z platformy na basztę bramną, wieżę - imponujący, zwłaszcza o tej porze roku. 

Wieża bramna otrzymała nie tylko nowe tynki, ale i jasne gonty. Uporządkowano w jej wnętrzu dotychczasową ekspozycję, przybyło także kilka nowych eksponatów.

W trakcie wieloletnich prac archeologicznych prowadzonych przez dr Michała Wojenkę z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego  natrafiono na liczne zabytki z różnych okresów. Do najciekawszych należą liczne XVI-wieczne wielobarwne kafle z motywami roślinnymi oraz postać tzw. tarczownika. Dużą grupę stanowią przedmioty metalowe między innymi monety wybijane w czasach Zygmunta Wazy czy Jana Kazimierza. Wyroby metalowe reprezentują również liczne gwoździe, fragmenty noży, podkowy czy okucia. Znaleziono także ołowiane plomby handlowe, brązowe naparstki, kule muszkietowe, sprzączki czy szpilki.  Wyroby szklane reprezentowane z kolei są przez kieliszki, szklanice czy gomółki. Narafiono także na szklane kulki do gry.


Wyjątkowym znaleziskiem szeroko opisywanym jest scytyjski grot strzały o długości 3,7 cm, z VI stulecia p.n.e. Zamek czynny codziennie od 01.04 - 30.10. 2020 z wyjątkiem 12.04.

Po sezonie turystycznym od 02.11-30.03 tylko w weekendy i święta. 


Opłata za zwiedzanie zamku:

10,00 zł -  bilet normalny

 5,00 zł  -  bilet ulgowy. 


Zapraszam do wspólnego zwiedzania ruin zamku.

Agnieszka Lis - przewodnik po Ojcowskim Parku Narodowym.

507 837 300