Pustynia Błędowska w zimowej scenerii

Pustynia Błędowska z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów. Wiąże się to przede wszystkim z przeprowadzonymi w ubiegłych latach projektami w ramach, których "odkrzaczono" spory jej fragment. W części południowej, zarządzanej przez Gminę Klucze odsłonięto około 400 hektarów. Przy okazji wytyczono nowe ścieżki przyrodnicze oraz zainwestowano niemałe środki w infarstrukturę turystyczną. Hitem ostatniego sezonu jest tzw. Róża Wiatrów - dość ciekawy system platform i pomostów.  Będąc na Pustyni warto także odwiedzić punkt widokowy na Czubatce w Kluczach, z którego rozpościera się fantastyczny widok na Pusyunię. Osobiście polecam również punkt widokowy na Dąbrówce w Chechle. 


Najwięcej turystów odwiedza piaski Błędowskiej w sezonie turystycznym, wtedy to Pustynia przeżywa prawdziwe oblężenie. Dlatego tym wszystkim, którzy dysponują wolnym czasem i chcą mieć Pustynię niemal na wyłączność polecam spacery poza sezonem: jesienią, a nawet zimą. Może nie wszystkie roślinki uda nam się wypatrzyć, ale  pustynia w zimowej scenerii też ma swój koloryt.

Będąc w Kluczach warto zajrzeć do Centrum Pustynnego, które mieści się w Urzędzie Gminny przy ulicy Partyzantów. Znajduje się tam ciekawa ekspozycja poświęcona Pustyni, można też otrzymać tam darmowe materiały promocyjne dotyczące "polskiej Sahary" .  Centrum niestety czynne jest tylko w tygodniu, w godzinach pracy Urzędu.


A gdyby Państwo mieli ochotę na dłuższe i bardziej merytoryczne zwiedzanie Pustyni służę pomocą jako przewodnik.