Jura na szklanym ekranie

Jura Krakowsko – Częstochowska staje się coraz bardziej popularna nie tylko wśród turystów, ale i … filmowców. Rekordy popularności bije zamek w Pieskowej Skale, w którym realizowano zdjęcia do ponad 40 filmów. Ostatnio za sprawą serialu Korona Królów, coraz głośniej o warowni w Bobolicach. Mirowski zamek również miał swoje 5 minut na szklanym ekranie. Do Jaskini Nietoperzowej „zjechała” nawet ekipa z Bollywood.


Zamek w Pieskowej Skale chyba najbardziej  znany jest wszystkim z serialu Janosik. To tu swoją siedzibę miał grany przez Mieczysława Czechowicza - hrabia Horvath. Nagrywano tu większość naszych historycznych produkcji. Jerzy Hofmann umieścił tu końcową scenę filmu Ogniem i Mieczem, w której Jan Skrzetuski grany przez Michała Żebrowskiego daruje wolność Bohunowi. W rolę Bohuna wcielił się Aleksander Domogarow. Któż z nas nie pamięta sceny z filmu Pan Wołodyjowski, w której Zagłoba  namawia Wołodyjowskiego do porzucenia zakonnego życia. Także w Potopie mamy scenę nagrywaną w tej warowni. Z filmów historycznych realizowano w Pieskowej Skale również serial Królowa Bona.

W Pieskowej Skale nagrywano jeden z odcinków Stawki większej niż życie (Akcja liść dębu) oraz jeden z odcinków filmu Podróż za jeden uśmiech. Realizowano też  Pierścień i Różę z Katarzyną Figurą w tytułowej roli Róży. To w murach pieskoskalskich Jerzy Stuhr osadził akcję teatru telewizyjnego Szkoła Żon. Z ostatnich produkcji warto wspomnieć o filmie Raich Władysława Pasikowskiego oraz komedii romantycznej Nie kłam Kochanie z Martą Żmudą Trzebiatowską i Piotrem Adamczykiem w rolach głównych.

Sporym zainteresowaniem wśród filmowców cieszy się Grzęda Mirowska z zamkami w Mirowie i Bobolicach, i to nie tylko za sprawą kręconego tu serialu Korona Królów. Jednym z pierwszych filmów, który realizowano na tym terenie był film Przyjaciel Wesołego Diabła. Mirowskie ruiny pojawiły się także w filmie Pan Samochodzik i praskie tajemnice. W Mirowie kręcono sceny do filmu Andrzeja Barńskiego Nad rzeką, której nie ma. W 2016 u podnóża zamku nagrywano sceny do filmu Andrzeja Wajdy Powidoki o losach malarza Władysława Strzemińskiego. Warto wspomnieć, że na terenie Grzędy Mirowskiej kręcono teledysk promujący film animowany powstały w wytwórni Disney/Pixar Merida Waleczna.

Wiele produkcji filmowych nagrywano w ruinach olsztyńskiego zamku i w jego bliskiej okolicy. Jerzy Has kręcił tu Rękopis znaleziony w Saragossie. Jerzy Antczak Hrabinę Cosel. W Olsztynie kręcono także Polonię Restitutę. Z kolei Władysław Pasikowski nagrywał w Olsztynie sceny do filmu Demony wojny wg Goi. W filmie występował między innymi Bogusław Linda, Zbigniew Zamachowski oraz Mirosław Baka. Sceny do tej produkcji realizowano również w Dolinie Kobylańskiej. Jurajski krajobraz Olsztyna wykorzystano też w filmie Młyn i krzyż Lecha Majewskiego. 


Na piaskach Błędowskiej Jerzy Kawalerowicz nagrywał Faraona, a zamek Ogrodzieniec w Podzamczu posłużył Andrzejowi Wajdzie w inscenizacji Zemsty.  Warto wspomnieć także o scenach kręconych do filmu Ogniem i Mieczem, które poza Pieskową Skała kręcono w Wąwozie Ciasne Skałki w Ojcowskim Parku oraz Jaskini Nietoperzowej (W Czarcim Jarze). W Nietoperzowej nagrywano też sceny do bollywoodzkiej superprodukcji pod tytułem Bangistan.